Uudised
Raviseentes leiduvad aktiivsed ühendid
Seened sisaldavad erisuguseid füsioloogiliselt aktiivseid ühendeid.
Mõnel juhul sisalduvad need ühendid kõikides seentes, nt immunoloogiliselt aktiivsed beetaglükaanid ja nendega seotud polüsahhariidid, kuid teistel juhtudel sisalduvad ühendid ainult ühes või mõnes seeneliigis, nt tsüataani derivaadid, lõvilakk-korallnarmikus (Hericium erinaceus).
Polüsahhariidid (beetaglükaanid, proteoglükaanid ja nendega seotud ühendid)
Vees lahustuvad polüsahhariidid ja nendega seotud ühendid moodustavad seentes olulise immunoloogiliselt aktiivsete molekulide klassi ning nende toimet immuunsüsteemile on põhjalikult uuritud.
Mõiste beetaglükaan viitab beetaseotud glükoosimolekulidele, mis moodustavad tüüpilise seene polüsahhariidi. Väga vähesed seentes sisalduvad immunoloogiliselt aktiivsed polüsahhariidid on aga puhtad beetaglükaanid. Enamik neist on heteroglükaanid, mis sisaldavad glükoosi kõrval ka teisi suhkrumolekule nagu galaktoosi, ksüloosi või mannoosi.
Erinevalt kaubanduslikult kättesaadavatest pärmist pärit beetaglükaanidest on seene beetaglükaanidel mitmekesisemad struktuurid ja sellest tulenevalt suurem immunoloogiline aktiivsus. Immunoloogiliselt aktiivseteks peetavatest seene polüsahhariididest on 77,5% pärit seene vilja kandvast osast, 20,8% mütseelist ja 2,0% kultuurfiltraadist (leemest).
Järgnev tabel illustreerib mõnedes tavalistes raviseentes sisalduvate immunoloogiliselt aktiivsete polüsahhariidide struktuurilist mitmekesisust:
SEEN IMMUNOLOOGILISELT AKTIIVSED POLÜSAHHARIIDID
Puidu-sametkõrges (Flammulina velutipes) Galaktomannoglükaan
Reishi (Ganoderma lucidum) Mannogalaktoglükaan
Maitake (Grifola frondosa) Ksüloglükaan, mannoksüloglükaan
Hericium (Hericium erinaceus) Glükoksülaan, ksülaan, galaktoksüloglükaan
Chaga, kasekäsn (Inonotus obliquus) Ksülogalaktoglükaan
Shiitake (Lentinus edodes) (1-6)-β-D-glükosüüli kõrvalahelatega (1-3)-β-D-glükaan (lentinaan)
Valgud
Lisaks valkudega seotud polüsahhariidide osa moodustamisele on mitmetes seenevalkudes tuvastatud bioloogilist toimet, kaasa arvatud:
• immuunmoduleerimist – on leitud, et seenevalgud toimivad vahetult monotsüütidel ja mõjutavad T-rakkude aktiveerimist;
• ribosoomi inaktiveerimist – mitmed valgud pärsivad ribosoomi inaktiveerivat toimet;
• seenhaigustevastasust – mõnel valgul on otsene seenhaigustevastane toime;
• paljudest seeneliikidest, kaasa arvatud maitakes ja reishist, on eraldatud letsitiine.
Triterpeenid
Enamik triterpeene on bioloogiliselt väga aktiivsed ja ka seentes leiduvad triterpeenid ei ole erandiks. Reishis sisalduvate ganodeer- ja lutsideenhapete perekonnad on kõige tuntumad ja paljude reishi ainulaadsete raviomaduste põhjuseks, kuna neil on muuhulgas vähivastane, põletikuvastane, histamiinivastane, hüpotensiivne ja rahustav toime.
Teine oluline terpenoidiühend on betuliinhape, mida leidub kasepuude koores ja mida nendel kasvav must pässik ehk kasekäsn endasse imab. Ka betuliinhappes on laialdaselt bioloogilist toimet, kaasa arvatud vähi-, põletiku- ja viirusevastaseid omadusi.
Steroolid
Seened sisaldavad mitmeid steroole, peamiselt ergosterooli, kusjuures lõvilakk-korallnarmiku (Hericium erinaceus) vilja kandvates osades on ergosterooli 381 mg/100 g. Loomsetes uuringutes on ergosteroolil täheldatud toimet erinevate kasvajate vastu ja spetsiifilisi antiangiogeenseid omadusi. Samuti on leitud, et ergosterooli derivaatidel on resveratrooliga võrreldav vananemisvastane toime.
Kuigi ergosterool muundatakse kokkupuutel UV-valgusega ergokaltsiferooliks, vitamiiniks D2, toodetakse vähesed, kui üldse, toidulisandid päikesevalguses olnud seentest ja UV-valguse puudumisel on nendes sisalduvad D-vitamiini tasemed tühised.
Kitiin
Teine looduses kõige laialdasemalt leiduv polüsahhariid (tselluloosi järel) kitiin on seente ja mõnede bakterite rakuseinte, samuti putukate, ämblike ja koorikloomade skelettide põhikomponent.
Kitiinil on tuvastatud keeruline ja suurusest sõltuv toime kaasasündinud ja omandatud immuunvastustele, kaasa arvatud võimele värvata ja aktiveerida mitmete rakupinnaretseptorite abil kaasasündinud immuunrakke. Kitiinil on samuti leitud antibakteriaalset ja antioksüdantset toimet ning see on aidanud haavade paranemist kiirendada.
Kitiin on ka levinud komponent allergiaid tekitavates allergeenides, kaasa arvatud krevettides, krabides ja kodutolmulestades, ning võib osaleda vähestel inimestel (~1%) seente söömisel tekkiva allergilise reaktsiooni põhjustajana.
Ensüümid
Seened toodavad mitmeid erinevaid ensüüme, muuhulgas seedeensüüme (proteaase, lipaase jne) ja antioksüdantseid ensüüme (lakaasi, katalaasi, superoksiidi dismutaasi (SOD) jne), ning on spekuleeritud, et seente ensümaatiline aktiivsus võib aidata kaasa seene viljakandva osa/mütseeli biomassi annuse ravitoimele. Suukaudselt manustatav superoksiidi dismutaas on aga happelabiidne ja ei ole kapslites manustamisel biosaadav.
About Author
Kommenteerime on suletud.