Minu immuunsus
Kuidas immuunsüsteem töötab
Oluline on säilitada nii head tervist kui hoida oma organismi tasakaalus. Iga kord, kui oleme haiged, võib meie organismi kaitsemehhanismides tekkida potentsiaalselt nõrk koht.
Aja jooksul võib rakuline immuunsus ebapiisavaks osutuda või tekkida talitlushäire. See võib põhjustada mitmeid geneetilisi mutatsioone viia pahaloomulise kasvaja tekkeni. Protsess on tavaliselt üsna aeglane ja võib võtta mitmeid aastaid ning võib ilmneda alles mitme haiguspuhangu järel. Meie eesmärk peaks olema säilitada hästi reguleeritud organism. Kui tagame oma immuunsüsteemi tõhusa toimimise, minimeerime kõikide haiguste esinemissagedust ja tõsidust ning paraneme kiiresti, siis on meie elukvaliteet parem.
Elus ja terve püsimine on väga keeruline ülesanne. Organismis on uskumatult suur hulk süsteeme, mille eesmärk on kaitsta end sissetungijate eest ning neid kokku tuntakse immuunsüsteemi nime all.
Sinu immuunsüsteem kaitseb sind mitmel moel:
- Loob tõkke, mis takistab bakteritel ja viirustel organismi pääsemist.
- Tuvastab ja elimineerib organismi pääsenud bakterid ja viirused enne, kui neil on võimalus paljuneda ja levida.
- Elimineerib viirused ja bakterid, mil on õnnestunud piisaval kogusel paljuneda, et probleeme põhjustama hakata.
- Leiab kantseroosseid (või teisi soovimatuid) rakke ja eemaldab need.
Immuunsüsteemi kõige äratuntavamad osad on tõkked, mida selgelt näeme: meie nahk, silmad, nina ja suu. Nahk on tugev ja bakteritele vastupidav ning eritab antibakteriaalseid aineid. Pisarad ja lima sisaldavad paljude bakterite rakukesti lagundavat ensüümi. Sülg on samuti antibakteriaalne. Kui mikroobidel õnnestub süljest edasi pääseda, on järgmine kaitsetasand maohape.
Enamik baktereid ja viiruseid ei pääse organismi esimesest kaitseliinist edasi. Mõnedel see aga õnnestub ja organismi jõudes võitleb immuunsüsteem pisikute ja mikroobide vastu juba uuel tasandil – ründamise ja vallutamise tasandil. Enamike inimeste puhul on kõige levinumad haigused viiruslikud ja bakteriaalsed nakkushaigused. Üldjuhul tegutsevad nad organismis, kuni sel õnnestub nende konkreetsete mikroobide vastu immuunsus saavutada ja inimene terveneb. Enamik inimesi on aga kõige rohkem huvitatud immuunsüsteemi sisemisest toimimisest.
About Author
Kommenteerime on suletud.