Uudised
Meditsiinilised seened vähiravis
Vähk on traditsiooniliselt olnud üks peamisi haigusi, mille ravis on kasutatud meditsiinilisi seeni ehk raviseeni. Kaug-Idas on mitmed seeneekstraktid lubatud kui vähivastased adjuvandid, sealhulgas:
-
PSK ja PSP – proteoglükaani ekstraktid Trametes versicolori seeneniidistikust
-
Lentinaan – polüsahhariidi ekstrakt Lentinula edodesi viljakehast
-
Skisofüllaan – polüsahhariidi ekstrakt Schizophyllan commune’i kasvusöötmest
Ulatuslikud kliinilised uuringud näitavad nimetatud ekstraktide puhul muljetavaldavat riski-kasu vahekorda erinevate vähiliikide ravis, mis avaldub vähihaige eluaja pikenemises ja ravimi tõsiste kõrvaltoimete1 vähesuses. Nimetatud seentest sünteesitud polüsahhariidi ekstraktide manustamine edendab2:
-
põletikuvastast tegevust;
-
rakuproliferatsiooni pärssimist;
-
rakutsükli peatumist;
-
apoptoosi;
-
angiogeneesi ja kasvaja invasiivsuse pärssimist;
-
rakkudevahelise signaaliülekande pärssimist;
-
kemoteraapiast ja kiiritusravist tingitud kõrvaltoimete vähenemist.
Lisaks polüsahhariididele toodetakse seentes antimikroobsete omaduste tõttu veel palju muid ühendeid, millel on tuvastatud ka vähivastane toime, sealhulgas:
-
statiinid – Lovastatiini leidub paljudes seeneliikides ning sellel on mitmeid kasulikke antineoplastilisi omadusi, sealhulgas kasvaja kasvu vähendamine ning angiogeneesi ja metastaasi3 pärssimine;
-
steroolid – Ergosterool (provitamiin D2) ja teised põletikuvastase toimega steroolid esinevad erineval määral kõigis seentes4;
-
triterpeenid – toodetakse teatud seentes märkimisväärses koguses, eriti sellistes liikides nagu Antrodia camphorata, Ganoderma lucidum ja Inonotus obliquus5-7.
-
nukleosiidi derivaadid – esinevad peamiselt Cordysepsi liikides, kusjuures Cordyceps militarisest leitav kordütsepiin pärsib metastaasi, kutsub esile apoptoosi ja RNA ahela katkemist ning segab mTOR signaali transduktsiooni8.
Meditsiinilised seened ja kemoteraapia
Jaapanis ja Hiinas on seeneekstraktide väljakirjutamine koos erinevate kemoterapeutiliste ainetega tavapärane, kuna suur hulk kliinilisi uuringuid on kinnitanud paremaid ravitulemusi ja ka vähenenud kõrvaltoimeid nagu iiveldus, juuste väljalangemine ning nõrgenenud immuunsus. Lisaks on täheldatud söögiisu, üleüldise seisundi ning ka vereloome näitajate paranemist.
Järgnevalt kemoteraapia juhtumid, mille puhul on täheldatud seentepõhise adjuvantravi kasulikku mõju.
-
Lentinaan koos tegafuuriga pikendas elumust opereerimatu või korduva maovähi patsientide seas 50% – 173-päevane pikenemine võrreldes 92-päevase pikenemisega vaid tegafuuri manustamise puhul.
-
Lentinaan pikendas elumust ning vähendas kahjulike kõrvalmõjude esinemissagedust maovähi patsientide seas, kellele manustati S-1-baasil kemoteraapiat (tegafuur, gimeratsiil, oteratsiil)19.
-
Viie aasta haigusvaba elamus pärasoolevähi patsientide seas oli PSK ja tegafuuri/uratsiili (UFT) koos manustamisel oluliselt kõrgem kui vaid UFT manustamisel (73% vrd 58,8%, p=.016)20.
-
Koos mitomütsiini ja fluorouratsiiliga pikendas PSK viie aasta haigusvaba perioodi (70,7% vrd 59,4%, p<0.05) ning viie aasta elumust (73,0% vrd 60,0%, p=0.04)21.
-
Agaricus subrufescensi polüsahhariidi ekstrakt vähendas kemoteraapiast tingitud kõrvaltoimeid (söögiisu vähenemine, alopeetsia, emotsionaalne ebastabiilsus ja üleüldine nõrkus) sajal emakakaela-, munasarja- ja endomeetriumivähi patsiendil, keda raviti kas karboplatiini ja VP16-ga (etoposiid) või karboplatiini ja taksooliga.
-
Grifola frondosa polüsahhariidi fraktsioonide manustamine koos kemoteraapiaga võimendas karmustiini mõju ning suurendas selle efektiivsust mitmete vähiliikide ravis, samuti vähenes tsisplatiinist tingitud nefrotoksilisus23.
Lisaks immuunsüsteemi toetamisele ja kemoteraapiast tingitud immunosupressiooni parandamisele viitavad mõned tõendid asjaolule, et seente polüsahhariidi ekstraktid tõstavad reaktiivsete hapnikuühendite (ROS) tootmise suurendamise tõttu ka kemoterapeutiliste ravimite efektiivsust. Liu jt leidsid, et PSP-d saanud hiirte peritoneaalsetes makrofaagides reaktiivsete hapnikuühendite ja reaktiivsete lämmastiku vaheühendite arv suureneb, A. subrufescensi ekstrakt kutsub ROS-ist sõltuva signaaliraja abil esile apoptoosi, ning G. frondosa polüsahhariidi ekstrakt nimega Grifron-D avaldab oksüdatiivsete membraanikahjustuste abil vähirakkudele otsest tsütotoksilist mõju ning põhjustab seeläbi apoptoosi24-26.
Kuigi seeneekstraktide antiosküdantset toimet on tõestatud in vitro, näitab 39 kaubanduses kättesaadava seeneekstrakti (7 liiki) ja 12 viljakehaekstraktiga (11 liiki) läbi viidud uuring, et see toime on tugevas korrelatsioonis seente prooksüdantse toimega ning ka nende polüsahhariidide ja polüfenoolide sisaldusega. See viitab asjaolule, et üleliigseid seeneekstraktides toodetud rakkude kaitsega seotud rakusiseseid ROS-e võivad samades ekstraktides leiduvad antioksüdantsed komponendid vastavalt vajadusele ka vähendada27.
MÄRKUS
Raviseened võivad pakkuda osalist kaitset ka venoosse trombemboolia (VTE) eest, millesse haigestumise riski suurenemist seostatakse mitmete kemoteraapia ravimitega (VTE aastane esinemissagedus kemoteraapia patsientide seas on hinnanguliselt 11% ning see määr võib sõltuvalt manustava(te) ravimi(te) tüübist tõusta 20%-ni või kõrgemalegi)28. Kõige suurem riskigrupp on eakad inimesed ning antikoagulantsete omadustega seened (nagu Ganoderma lucidum ja Tremella fuciformis) võivad sellisel puhul kasulikuks osutuda.
Ettevaatust – kuna meditsiinilised seened toetavad kemoteraapia patsientide immuunsust, ei sobi neid kasutada koos immuunsust pärssivate ainetega nagu metotreksaat.
Seened ja kiiritusravi
Nagu ka kemoteraapia puhul, on leitud, et raviseente kasutamine koos kiiritusraviga mõjub positiivselt.
-
Kiiritusest tingitud leukopeenia vähenemine – 136 kiiritusravi patsiendiga läbiviidud katse näitas, et T. fuciformise polüsahhariidi ekstrakti suukaudsel manustamisel (3 g päevas) vähenes valgete vereliblede hulk 13,2%, samas kui kontrollgrupis vähenes nende hulk 35,2%, ning T. versicolori seeneniidistiku biomassi manustamine (6 g päevas) ennetas kiiritusravile määratud patisentide puhul punaste ja valgete vereliblede haigusi29,30.
-
Ravi efektiivsuse paranemine – võrreldes ainult kiiritusraviga suurendas T. versicolori ekstrakti PSP suukaudne manustamine koos kiiritusraviga 24 tunni jooksul märkimisväärselt apoptootiliste rakkude osakaalu ning vähendas kiiritusravist tingitud valgete vereliblede vähenemist31.
Seened ja kirurgia
Seeneekstraktide nagu PSK ja lentinaan kasutamine kasvajate kirurgilise eemaldamise kõrval on vastunäidustuste puudumisel tavapärane. Lisaks näitasid kaks Harvardi Meditsiinikoolis läbiviidud topeltpimedat platseebokontrollitud uuringut, et seentes leiduv beetaglükaan (2 g päevas) kaitseb patsiente efektiivselt operatsioonijärgse infektsiooni eest, mis viitab aine immuunsüsteemi tugevdavale toimele32,33.
MÄRKUS
Vahetult pärast operatsiooni tuleks antikoagulantsete omadustega seeni vältida. Sellisteks seenteks on Antrodia camphorata, Auricularia auricula, Ganoderma lucidum ja Tremella fuciformis.
Vähi ennetamine
Üha enam tõendeid viitab suurenenud seenetarbimise ja langenud vähiriski vahelisele seosele ning mõned uuringut näitavad, et regulaarne seente ja rohelise tee koostarbimine suurendab vähivastast kaitset veelgi34.
2000 hiina naise seas läbiviidud epidemioloogiline uuring, kus uuritavatest pooled olid rinnavähidiagnoosiga ja pooled mitte, leidis, et naistel, kes tarbisid regulaarselt seeni (10 g värskeid seeni või 4 g kuivatatud seeni päevas) ja naistel, kes jõid rohelist teed (1,05 g kuivatatud rohelise tee lehti päevas) oli rinnavähki haigestumise risk madalam, ning naistel, kes tarbisid nii seeni kui ka rohelist teed, langes vähirisk veelgi.
Kaks Koreas histoloogiliselt kinnitatud rinnavähiga naiste seas läbiviidud uuringut, millest ühes osales 362 naist ning teises 358, leidis samuti, et seente tarbimise ja rinnavähi riski vahel on pöördvõrdeline seos, mis on suurim selliste naiste puhul, kellel on östrogeeni retseptor (ER) +/ progesterooni retseptor (PR) + kasvajad (OR=0,30)36,37.
Jaapanis Nagano piirkonna elanikkonna seas läbiviidud uuringutest selgub, et seenefarmerid surid vähki oluliselt harvem kui ülejäänud elanikud (97,1/100000 vrd 160,1/100000), kusjuures vähki haigestumine oli väikseim Flammulina velutipesi ja Hypzisygus marmoreusi kasvatajate seas38,39.
Viited saadaval.
Tõlge raamatust Medicinal Mushrooms, A Clinical Guide, Martin Powell, Mycology Press 2014.
About Author
Kommenteerime on suletud.