Minu immuunsus
Seente polüsahhariidid – meie immuunsüsteemile hädavajalikud toitained
Polüsahhariidid ei ole ainus seentes leiduv terapeutiliselt aktiivsete ühendite kategooria, kuid need on kõige levinumad ning paljudes, kuid mitte kõikides seentes immunoloogiliselt kõige olulisemad. Nende olulist mõju immuunsüsteemile vahendavad hulk oluliste immuunrakkude pinnal asetsevaid seene polüsahhariididele spetsiifilisi retseptoreid.
Tõsiasi, et mitmed immuunrakkude võtmekategooriad reageerivad konkreetselt seene polüsahhariidide kohalolule on üpris kindlasti tingitud sellest, et meie immuunsüsteem on arenenud pidevas konkurentsis seenpatogeenidega, mille olemasolu on nüüdseks viinud laiaulatusliku tsütotoksilise immuunvastuse tõusuni mitte ainult seente vaid ka teiste patogeenide ja vähirakkude vastu.
Seene polüsahhariidele spetsiifilised retseptorid on muuhulgas:
-
Dectin-1 – esineb makrofaagidel, monotsüütidel, neutrofiilidel ja dendriitrakkudel
-
CR3 – esineb neutrofiilidel ja NK-rakkudel
-
TLR – esineb makrofaagidel, monotsüütidel ja dendriitrakkudel
-
SIGNR1 – esineb makrofaagidel ja dendriitrakkudel
-
LacCer – esineb neutrofiilidel
-
Scavenger – esineb neutrofiilidel
On tuvastatud, et seene polüsahhariidide sidumine ülalnimetatud retseptoritega käivitab immuunsüsteemi laiaulatusliku aktiveerumise.
Seene beetaglükaanide ja seotud polüsahhariidide omastamine näib toimuvat nii retseptoritest sõltuvatel kui sõltumatutel viisidel.
Kuna ühendis sisalduvad suhkrumolekulid on peamiselt beetaseotud nagu tselluloos ja mitte alfaseotud nagu tärklis, ei lagune need seedeensüümide toimel ja liiguvad tervelt peensoolde. Seal satuvad mõned neist kontakti distaalses peensooles esinevates lümfikudedes, mida nimetatakse Peyeri plaastriteks või soolestiku seotud lümfikudedeks (GALT), leiduvate makrofaagidega ja seotakse nende pinnal seene polüsahhariididele spetsiifiliste retseptoritega Dectin-1 ja TLR 2/6.
Pärast retseptoritega sidumist polüsahhariidid omistatakse ja lagundatakse väiksemateks ahelateks ning makrofaagid transpordivad need retikuloendoteliaalsüsteemi, kus polüsahhariidid vabastatakse, et järgmised rakud, muuhulgas neutrofiilid, monotsüüdid ja dendriitrakud, saaksid nende abil nii kaasasündinud kui konkreetseid immuunsüsteeme aktiveerida.
Lisaks Dectin-1st sõltuvale polüsahhariidide imendumisele läbi GALTi on tuvastatud, et läbi soolelimaskesta toimub Dectin-1st sõltumatu imendumine ja sellel viisil imendunud polüsahhariidid on samuti immunoloogiliselt aktiivsed.
Seene polüsahhariidide sidumine eelnimetatud retseptoritega ei tähenda mitte ainult oluliselt suuremat tsütotsoksilist võimet, vaid see toob kaasa ka immuunsüsteemi laiaulatusliku aktiveerumise.
Immuunvastused seene polüsahhariididele
-
Suurem antikehade tootmine
-
Suurem lümfotsüüte aktiveeriva faktori (IL-1) tootmine
-
Suurem tuumorinekroosifaktori tootmine
-
Suurem kolooniaid stimuleeriva faktori tootmine
-
Suurem komplement C3 tootmine
-
Suurem IFN-y tootmine
-
Suurem IL-2 tootmine
-
Tsütotoksilise reaktsiooni käivitamiseks vajaliku IL-2 taseme vähenemine
-
Thl aktiveerumine
-
Makrofaagide aktiveerumine
-
Neutrofiilide aktiveerumine
-
Loomulike tapjarakkude aktiveerumine
-
Tsütotoksiliste T-rakkude aktiveerumine
-
Lümfokiinaktiveeritud tapjarakkude levik
-
Dendriitrakkude tõhusam küpsemine ja kasvajate infiltratsioon
-
Th2 allasurumine
-
Väiksem IL-2 tootmine
-
Prostaglandiinide sünteesi pärssimine
-
Hilist tüüpi ülitundlikkusreaktsioonide pärssimine
Allikas: Medicinal Mushrooms, A Clinical Guide, Martin Powell, Mycology Press 2010
About Author
Kommenteerime on suletud.